RSS 2009

Program Committee

Aiyama, Yasumichi
Alami, Rachid
Albu-Schaeffer, Alin
Amato, Nancy
Antonelli, Gianluca
Asfour, Tamim
Ashutosh, Saxena
Bailey, Tim
Bosse, Michael
Burschka, Darius
Calway, Andy
Castellanos, Jose
Cavusoglu, Cenk
Chakraborty, Nilanjan
Chirikjian, Gregory
Chitsaz, Hamid
Christopher, Clark
Chung, Timothy
Ciocarlie, Matei
Clark, Jonathan
Collins, Emmanuel
Comport, Andrew
Cowan, Noah
Cummins, Mark
Dana, Kulic
Daniilidis, Kostas
Davison, Andrew
Deallert, Frank
Dias, Bernardine
Dolan, John M.
Duckett, Tom
Dudek, Gregory
Dupont, Pierre
Erhan, Oztop
Eustice, Ryan
Gans, Nicholas
Geyer, Christopher
Ghrist, Robert
Grisetti, Giorgio
Grupen, Rod
Gupta, Kamal
Hager, Greg
Hannaford, Blake
Harada, Kensuke
Harada, Tatsuya
Hashtrudi-Zaad, Keyvan
Hauser, Kris
Higashimori, Mitsuru
Hirai, Shin'ichi
Hirata, Yasuhisa
Huang, Wes
Hubner, Kai
Hutchinson, Seth
Iida, Fumiya
Isbell, Charles L
Ishiguro, Akio
Isler, Volkan
Jenkins, Chad
Jensfelt, Patric
Kawashima, Kenji
Kemp, Charles C
Kikuuwe, Ryo
Klein, Georg
Kobilarov, Marin
Konno, Atsushi
Kress-Gazit, Hadas
Krovi, Venkat
Kuffner, James
Kurabayashi, Daisuke
Kurazume, Ryo
Kurita, Yuichi
Kurniawati, Hanna
Kyriakopoulos, Kostas J.
Kyrki, Ville
Lacroix, Simon
Lamiraux, Florent
Lee, Dongheui
Lee, Dongjun
Lee, Joo-Ho
Leonardis, Ales
Little, Jim
Lopes, Manuel
Lozano-Perez, Tomas
Macnab, Chris
Manocha, Dinesh
Mariottini, Gian Luca
Martinoli, Alcherio
Mayol, Walterio
Minato, Takashi
Mizuuchi, Ikuo
Moll, Mark
Montesano, Luis
Montiel, JMM
Morales, Antonio
Mordohai, Philippos
Morgansen, Kristi
Mori, Taketoshi
Mourikis, Anastasios
Murphey, Todd
Nagpal, Radhika
Nakadai, Kazuhiro
Nenchev, Dragomir N.
Newman, Paul
Nicolescu, Monica
Nishiwaki, Koichi
Nuetcher, Andreas
O'Malley, Marcia
Ogata, Tetsuya
Ohmura, Yoshiyuki
Olson, Edwin
Ota, Jun
Ott, Christian
Paprotny, Igor
Peer, Angelika
Peters, Jan
Postner, Ingmar
Pratt, Jerry
Ramos, Fabio
Rekleitis, Ioannis
Rimon, Elon
Roy, Nicholas
Rybski, Paul E
Sanchez-Ante, Gildardo
Scaramuzza, Davide
Schiele, Andrea
Schiele, Bernt
Schlegl, Thomas
Shen, Wei-Min
Simosaka, Masamichi
Smart, Bill
Song, Dezhen
Srinivasa, Siddhartha
Stachniss , Cyrill
Stilman, Mike
Sugihara, Tomomichi
Tadakuma, Kenjiro
Takahashi, Yasutake
Takano, Wataru
Takayama, Toshio
Tang, Fang
Tanikawa, Tamio
Tanner, Herbert
Tardos, Juan
Taylor, Camillo J
Thomaz, Andrea
Thrun, Sebastian
Tomonoh, Masahiro
Trawny, Nikolas
Tsubouchi, Takashi
Tunstel, Edward
Uchibe, Eiji
Ude, Ales
van den Berg, Jur
Van der Stappen, Frank
Venture, Gentiane
Verma, Vandi
Westervelt, Eric
Wolf, Alon
Yairi, Takehisa
Yamane, Katsu
Yershova, Anna
Yim, Mark
Yokokohji, Yasuyoshi
Zefran, Milos
Zillich, Michael