Program Committee

Abbeel, Pieter
Adams, Martin
Akella, Srinivas
Andrade-Cetto, Juan
Antonelli, Gianluca
Argyros, Antonis
Arras, Kai Oliver
Asano, Fumihiko
Asfour, Tamim
Atkeson, Chris
Bagnell, James
Bailey, Tim
Barkby, Stephen
Bennewitz, Maren
Bergbreiter, Sarah
Bingham, Brian
Birchfield, Stan
Blaschko, Matthew
Borst, Christoph
Bosse, Michael
Brennan, Sean
Brock, Oliver
Brooks, Alex
Bryson, Mitch
Buehler, Martin
Burschka, Darius
Byl, Katie
Carloni, Raffaella
Censi, Andrea
Chestnutt, Joel
Christensen , Henrik
Civera, Javier
Clark, Jonathan
Cowan, Noah
Cutkosky, Mark
Davison, Andrew
Deisenroth, Marc
Dellaert, Frank
Dissanayake, Gamini
Douillard, Bertrand
Etienne , Burdet
Eustice, Ryan
Everett, Hazel
Fairfield, Nathanial
Fermuller, Cornelia
Ferrie, Frank
Fitch, Robert
Fox, Dieter
Frisoli, Antonio
Geyer, Chris
Ghrist, Robert
Gillespie, Brent
Goldman, Daniel
Gomez, Manuel
Gould, Steve
Grizzle, Jessy
Grocholsky, Ben
Grollman, Dan
Grosse-Wentrup, Moritz
Gruppen, Rod
Guerrero Campo, José
Hafner, Roland
Harders, Matthias
Hauser, Kris
Hirai, Shinichi
Hirche, Sandra
Hoburg, Warren
Hollinger, Geoff
Hosoda, Koh
Howard, Andrew
Huebner, Kai
Hyon, sang-ho
Iida, Fumiya
Inamura, Tetsunari
Jadbabaie, Ali
Jakuba, Michael
Jenkin, Michael
Jenkins, Chad
Jensfelt, Patric
Johnson-Roberson, Matthew
Kagami, Satoshi
Kajita, Shuuji
Kersting, Kristian
Kikuuwe, Ryo
Kim, Sangbae
Kober, Jens
Kolter, Zico
Kootstra, Gert
Kroemer, Oliver
Kuipers, Benjamin
Kulic, Dana
Kurniawati, Hanna
Kyrki, Ville
Lacroix, Simon
Lampert, Christoph
Lane, David
LaValle, Steven
Lee, Dongheui
Leonard, John
Leonardis, Alex
Lepetit, Vincent
Li, Tsai-Yen
Lien, Jyh-Ming
Likachev, Maxim
Lilienthal, Achim
Lopes, Manuel
Lopez-Nicolas, Gonzalo
MacDonald, Bruce
MacLean, Karon
Macnab, Chris
Mahon, Ian
Mansard, Nicolas
Martinez-Cantin, Ruben
Matsuoka, Yoky
Merino, Luis
Metta, Giorgio
Michael, Nathan
Mochiyama, Hiromi
Moll, Mark
Montesano, Luis
Montiel, José María Martínez
Morales, Antonio
Morimoto, Jun
Morse, Bryan
Muelling, Katharine
Murillo, Ana
Murrieta, Rafael
Negahdaripour, Shahriar
Neira, José
Nenchev, Dragomir
Neumann, Gerhard
Newman, Paul
Nguyen-Tuong, Duy
Niemeyer, Gunter
Nishiwaki, Koichi
Nuske, Steve
O'Kane, Jason
Ogata, Tetsuya
Okada, Masafumi
Olson, Edwin
Ott, Christian
Oztop, Erhan
Palli, Gianluca
Papanikolopoulos, Nikolaos
Paz, Lina
Petillot, Yvan
Pfaff, Patrick
Piater, Justus
Pinies, Pedro
Pizarro, Oscar
Plagemann, Christian
Plaku, Erion
Platt, Robert
Posner, Ingmar
Pradalier, Cedric
Pratichizzo, Domenico
Pratt, Jerry
Rajan, Kanna
Ramos, Fabio
Redon, Stephane
Rekleitis, Ioannis
Riedmiller, Martin
Roberts, Jonathan
Robuffo Giordano, Paolo
Rock, Stephen
Rodriguez-Losada, Diego
Roman, Chris
Roumeliotis, Stergios
Roy, Nicholas
Sagues, Carlos
Sanz, Pedro
Saranli, Uluc
Saripalli, Srikanth
Saxena, Ashutosh
Schaal, Stefan
Schiele, Bernt
Sentis, Luis
Shibata, Tomohiro
Shimoda, Shingo
Shiriaev, Anton
Sim, Robert
Simeon, Thierry
Singh, Surya
Singh, Hanumant
Smart, Bill
Sola, Joan
Spenko, Matt
Spletzer, John
Srinivasa, Siddhartha
Stasse, Olivier
Stilman, Mike
Sugihara, Tomomichi
Sukhatme, Gaurav
Sukkarieh, Salah
Tardós, Juan
Taylor, CJ
Ting, Jo-Anne
Tipaldi, Diego
Torres-Mendez, Luz Abril
Ude, Ales
Ueda, Jun
van den Berg, Jur
van der Stappen, Frank
Vanderborght, Bram
Velagapuddi, Pras
Venture, Gentiane
Villani, Luigi
Vona, Marsette
Wang, Zhikun
Whitcomb, Louis
Wingate, David
Wyeth, Gordon
Yim, Mark
Yokokohji, Yasuyoshi
Zha, Hong-Bin
Zhang, Hong
Zillich, Michael
Zlot, Robert