Program committee

Jake Abbott
Victor Adrian Prisacariu
Srinivas Akella
Rachid Alami
Peter Allen
Aaron Ames
Gianluca Antonelli
Brenna Argall
Antonis Argyros
Filippo Arrichiello
Tamim Asfour
Nora Ayanian
Jan Babic
Ravi Balasubramanian
Devin Balkcom
Tim Barfoot
Philipp Beckerle
Maren Bennewitz
Christos Bergeles
Peter Berkelman
Alexandre Bernardino
Gianni Bianchini
Bastian Bischoff
Jeannette Bohg
Abdeslam Boularias
Karim Bouyarmane
Mason Bretan
Frank Broz
Cesar Cadena
Maya Cakmak
Roberto Calandra
Nick Carlevaris-Bianco
Raffaella Carloni
Stefano Carpin
Jose Castellanos
Andrea Censi
Francois Chaumette
Sonia Chernova
Tat-jun Chin
Gregory Chirikjian
Margarita Chli
Nikhil Chopra
Howie Choset
Soon-Jo Chung
Timothy Chung
Winston Churchill
Matei Ciocarlie
Javier Civera
Andrew Comport
Daniela Constantinescu
Peter Corke
Juan Cortes
Andrew Davison
Renaud Detry
Gian Diego Tipaldi
Dimos Dimarogonas
Mehmet Dogar
Anca Dragan
Tom Drummond
Noel Du Toit
Carl henrik Ek
Ryan Eustice
Jan Faigl
Maurice Fallon
Ildar Farkhatdinov
Rafael Fierro
Luke Fletcher
Alex Flint
John Folkesson
Deborah Forster
Thierry Fraichard
Antonio Franchi
Antonio Frisoli
Marco Gabiccini
Dorian Galvez-Lopez
Roland Geraerts
Michael Gienger
Stefanie Gil
Matthew Gombolay
Michal Gordon
Ambarish Goswami
Stephen Guy
Ankur Handa
Ross Hatton
Christoffer Heckman
Ani Hsieh
G. Paul Huang
Shoudong Huang
Daniel Huber
Tetsunari Inamura
Vadim Indelman
Benjamin Inden
Serena Ivaldi
Young J. Kim
H. Jin Kim
Sertac Karaman
Seiichiro Katsura
Nima Keivan
Jonathan Kelly
Farid Kendoul
Abderrahmane Kheddar
Sangbae Kim
Hedvig Kjellström
Alexander Kleiner
Ross Knepper
Brad Knox
Jens Kober
Marin Kobilarov
Sven Koenig
Andreas Kolling
George Konidaris
Petar Kormushev
Jana Kosecka
Michael Koval
Hadas Kress-Gazit
Oliver Kroemer
Venkat Krovi
Dana Kulic
Tobias Kunz
Hanna Kurniawati
Yasir Latif
Iolanda Leite
Stefan Leutenegger
Jyh-Ming Lien
Maxim Likhachev
Achim Lilienthal
Manuel Lopes
Shugen Ma
Guilherme Maeda
Jim Mainprice
Monica Malvezzi
Gianluca Mariottini
Maja Mataric
Takamitsu Matsubara
John McDonald
Emanuele Menegatti
Ajmal Mian
John Michael
Nathan Michael
Anton Milan
Michael Milford
Wei Min Shen
Sarthak Misra
Michael Mistry
Mark Moll
Antonio Morales
Anastasios Mourikis
Bilge Mutlu
Takayuki Nagai
Roberto Naldi
Carl Nelson
Gerhard Neumann
Richard Newcombe
Duy Nguyen-Tuong
Scott Niekum
Fernando Nobre
Tomoyuki Noda
Andreas Nuechter
Jason O'Kane
Denny Oetomo
Necmiye Ozay
Jamie Paik
Ana Paiva
Lucia Pallottino
Jaeheung Park
Simon Parsons
Sachin Patil
Liam Paull
Marco Pavone
Claudia Perez-D'Arpino
Alba Perez-Gracia
Joelle Pineau
Pedro Pinies
Erion Plaku
Robert Platt
Ingmar Posner
Paul Pounds
Vasumathi Raman
Fabio Ramos
Mark Rentschler
Alessandro Renzaglia
David Ribas
Laurel Riek
Ludovic Righetti
Maximo Roa
Alberto Rodriguez
Javier Romero
David Rosen
Stergio Roumeliotis
Elmar Ruckert
Lorenzo Sabattini
Gionata Salvietti
Srikanth Saripalli
Katsunari Sato
Davide Scaramuzza
Sebastian Scherer
Mac Schwager
Cristian Secchi
Ehud Sharlin
Dylan Shell
Chunhua Shen
Tomohiro Shibata
David Silver
Hanu Singh
Shahin Sirouspour
Elizabeth Sklar
Bill Smart
Ryan Smith
Stephen Smith
Steven Smith
Jorge Solis
Dezhen Song
Luciano Spinello
Koushil Sreenath
Cyrill Stachniss
Bastian Steder
Aaron Steinfeld
Kasper Stoy
Freek Stulp
Wataru Takano
Leila Takayama
Tadahiro Taniguchi
Bert Tanner
Lydia Tapia
Juan Tardos
Mahdi Tavakoli
Andrea Thomaz
Emo Todorov
Ufuk Topcu
Carme Torras
Rudolph Triebel
Jana Tumova
Eiji Uchibe
Ales Ude
Jun Ueda
Barkan Ugurlu
Ben Upcroft
Raquel Urtasun
Anton Van Den Hengel
Herke van Hoof
Zhikun Wang
Thomas Whelan
Brian Williams
Stefan Williams
Nok Wongpiromsarn
Kai Xu
Akihiko Yamaguchi
Katsu Yamane
Dmitry Yershov
Jingang Yi
Fumin Zhang
Brian Ziebart
Mikael Zillich
Robert Zlot